• PL
  • EN
  • DE
  • RU

Veturilo – sezon pełen rekordów

04.12.2017

Veturilo – sezon pełen rekordów

5 milionów wypożyczeń, 5 tysięcy rowerów w 5. największym systemie rowerowym w Europie.
Rowery elektryczne biją rekordy popularności. Od wiosny więcej rowerów i stacjiPonad 5 milionów wypożyczeń w sezonie, 5 tysięcy rowerów i 610 tysięcy zarejestrowanych użytkowników – Veturilo to największy system rowerowy w Polsce i piąty największy w Europie. Sezon 2017 był zdecydowanie najlepszy w ponad pięcioletniej historii Warszawskiego Roweru Publicznego.

5 136 388 – tyle razy mieszkańcy Warszawy i turyści skorzystali w tym roku z Veturilo. To o 2,7 razy więcej niż przez cały ubiegły rok. W systemie zarejestrowanych jest 610 tysięcy osób, to o 164 tysiące więcej, niż rok temu. „Wyniki Veturilo oszałamiają” – przyznaje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Veturilo. – „W systemie Veturilo zarejestrowany jest niemal co trzeci warszawiak! A przecież z Warszawskiego Roweru Publicznego korzysta też wiele osób zarejestrowanych w innych systemach Nextbike w Polsce i na świecie”.

Najlepszym jak dotąd miesiącem w historii Veturilo był tegoroczny czerwiec. Przez 30 dni liczba wypożyczeń wyniosła aż 868 350. To średnio 28 945 wypożyczeń na dobę, 1206 na godzinę i ponad 20 na minutę. Przez 30 dni i nocy!

Najlepszym dniem była sobota, 20 maja. Tego dnia z Veturilo skorzystano 42 228 razy, a zegar wypożyczeń tykał najprędzej – średnio przez całą dobę rowery Veturilo były wypożyczane co 2 sekundy!

Średni czas jednego wypożyczenia to 21 minut i 12 sekund. Najpopularniejszym rowerem był standardowy rower Veturilo o numerze 25508, który wypożyczono aż 2131 razy. Dużą popularnością cieszyły się także tandemy (32 tysiące wypożyczeń) i rowery dziecięce (12 tysięcy wypożyczeń).

Najpopularniejsze stacje Veturilo:

1. Plac Wileński

2. Arkadia

3. al. Niepodległości – Batorego

4. Rondo Jazdy Polskiej

5. Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy

Najpopularniejsze trasy:

1. al. Niepodległości – Batorego do Stefana Banacha – UW

2. Marymoncka – Dewajtis do Dewajtis – UKSW

3. Stefana Banacha – UW do al. Niepodległości – Batorego

4. Dewajtis – UKSW do Marymoncka – Dewajtis

5. Plac Hallera – Dąbrowszczaków do Plac Wileński

Kończący się sezon jest zarazem pierwszym sezonem nowej, większej odsłony Veturilo. W ubiegłym roku Miasto podpisało kolejną, czteroletnią umowę z operatorem systemu, Nextbike Polska. Dzięki temu system został rozbudowany do niemal 5000 rowerów. W 2017 roku uruchomiono również kolejne stacje sponsorskie (5 stacji sponsorowanych przez bank CITI Handlowy, po jednej przez właściciela EMPARK Mokotów Business Park i operatora Centrum Handlowego Marywilska 44) oraz nowe stacje finansowane przez dzielnice Bemowo, Wilanów i Włochy. Łącznie na koniec 2017 roku użytkownicy mogli korzystać aż z 355 stacji! Już teraz wiadomo, że wiosną system Veturilo zostanie rozbudowany o 11 nowych stacji sponsorowanych przez PKN Orlen.

Elektryczne Veturilo

Tym, co wyróżnia Veturilo na tle innych systemów Nextbike, jest system rowerów elektrycznych. 10 specjalnych stacji uruchomionych zostało pod koniec sierpnia na Powiślu i wzdłuż Traktu Królewskiego. Można na nich wypożyczyć 100 rowerów z silnikiem elektrycznym. Przez trzy miesiące zostały one wypożyczone ponad 38 tysięcy razy. To średnio ponad 380 wypożyczeń na jeden rower.

To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy dumni, że to właśnie Warszawa wdrożyła ten system. W założeniu rowery elektryczne miały być ułatwieniem w pokonywaniu Skarpy Warszawskiej. Okazało się jednak, że użytkownicy równie chętnie zjeżdżają ze Skarpy, podjeżdżają pod nią i jeżdżą wzdłuż” – mówi Tomasz Wojtkiewicz. – „To pokazuje, że rowery elektryczne mogą się sprawdzić nie tylko w miejscach, gdzie występują wzniesienia, ale również na płaskim terenie.

Najpopularniejsze stacje rowerów elektrycznych to: Metro Nowy Świat – Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik i Plac Trzech Krzyży. Najpopularniejszą trasą pokonywaną na elektrycznym Veturilo była przejażdżka ze stacji Topiel – Tamka do stacji Metro Nowy Świat – Uniwersytet.

Rowery Veturilo wrócą na ulice już w marcu.