• PL
 • EN
 • DE
 • RU

Podsumowanie sezonu roweru publicznego w aglomeracji warszawskiej

10.12.2018

Podsumowanie sezonu roweru publicznego w aglomeracji warszawskiej

W tym sezonie rowery Nextbike można było wypożyczać w siedmiu miastach aglomeracji warszawskiej. Najwięcej przejazdów odnotowano w Warszawie. Tysiące razy rowery wypożyczano również w pozostałych miejscowościach, które dysponowały systemami kompatybilnymi z Veturilo. Rowery można było wypożyczać od początku marca do końca listopada.

Veturilo – tysiąc wypożyczeń na godzinę

Veturilo to największy system rowerowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Już ubiegły rok był rekordowy – rowery wypożyczono wtedy ponad 5,2 milionów razy. W tym sezonie zeszłoroczny rekord został pobity już we wrześniu, a sezon zakończył się bilansem ponad 6,4 miliona wypożyczeń!

„Obejmując urząd prezydenta stolicy zapowiadałem mądrą kontynuację w wielu obszarach. Jedną z takich dziedzin jest komunikacja rowerowa. Z roku na rok odnotowujemy tu rekordy wypożyczeń rowerów Veturilo, ale nie to jest dla nas najważniejsze. Najbardziej cieszy nas, że rokrocznie kolejne setki warszawianek i warszawiaków wybierają rowery jako swój podstawowy środek transportu w drodze do szkoły czy pracy. Naszym celem jest utrzymanie tego trendu”  – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo jest nieustannie rozbudowywany. W tym roku nowe stacje uruchomiono dzięki współpracy z poszczególnymi dzielnicami, a także w partnerstwie z podmiotami prywatnymi. W efekcie rowery można już wypożyczać m.in. w Rembertowie i Wawrze, czyli dzielnicach, gdzie do tej pory nie było takiej możliwości. Łącznie dostępnych jest ponad 370 stacji rowerowych i ponad 5300 rowerów, w tym rowery elektryczne, tandemy i rowery dziecięce.

„Rowery Veturilo są wypożyczane niemal tysiąc razy na godzinę, licząc średnio przez cały sezon! To naprawdę świetny wynik! Dzięki decyzjom podejmowanym przez poszczególne dzielnice i dzięki naszym partnerom biznesowym rośnie również liczba punktów, w których rowery można wypożyczyć. System więc z każdym rokiem jest jeszcze praktyczniejszy” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

W tym roku padły również inne rekordy. Po raz pierwszy w historii w jednym miesiącu odnotowano ponad milion wypożyczeń. Stało się to w maju, kiedy warszawiacy wypożyczyli rowery ponad 1,1 miliona razy! Z kolei w niedzielę, 15 kwietnia, padł dobowy rekord – niemal 50 tysięcy wypożyczeń w ciągu 24 godzin! Przez cały sezon średni czas jednego wypożyczenia wyniósł 20 minut i 24 sekundy. Oznacza to, że warszawiacy w minionym sezonie spędzili na rowerach łącznie ponad 2 miliony godzin, czyli 250 lat!

Najpopularniejsze stacje Veturilo w 2018 r.:

 1. Metro Centrum Nauki Kopernik
 2. Arkadia
 3. Plac Wileński
 4. Niepodległości – Batorego
 5. Port Czerniakowski

 

Najpopularniejsze trasy Veturilo w 2018 r.:

 1. Niepodległości – Batorego do Stefana Banacha – UW
 2. Stefana Banacha – UW do al. Niepodległości – Batorego
 3. Dewajtis – UKSW do Marymoncka – Dewajtis
 4. Jastrzębowskiego – SGGW 1 do Metro Ursynów I
 5. Marymoncka – Dewajtis do Dewajtis – UKSW

Veturilo na warszawskie ulice powróci już 1 marca 2019 r.

Na Veturilo poza Warszawę

W tym roku rowery Nextbike można było wypożyczać w aż 6 podwarszawskich miejscowościach. W Konstancinie-Jeziornie i Piasecznie system przez cały rok był w pełni kompatybilny z Veturilo. Oznacza to, że wypożyczony w Warszawie rower można było oddać w jednym z tych miast i odwrotnie – rower wypożyczony np. w Piasecznie zwrócić w Warszawie. Podobne rozwiązanie wprowadzono w czerwcu w Pruszkowskim Rowerze Miejskim, w październiku w Rowerze Gminnym Michałowice, a także w uruchomionym w tym samym miesiącu systemie rowerowym w Markach. Kompatybilny z Veturilo był również Otwocki Rower Miejski – program pilotażowy trwający od sierpnia do początku listopada. Ze wszystkich tych systemów można było korzystać za pomocą jednego konta, a cennik zakładał bezpłatne co najmniej 20 minut każdego wypożyczenia.

Konstancin-Jeziorna

Konstanciński Rower Miejski to pierwszy podwarszawski system rowerowy całkowicie kompatybilny z Veturilo. W mieście jest 7 stacji i można skorzystać z 70 rowerów. W tym sezonie po raz pierwszy w historii roczna liczba wypożyczeń przekroczyła 10 tysięcy. Największą popularnością w tym sezonie cieszyła się stacja Park Zdrojowy.  Najpopularniejsza trasa wiodła z Mirkowa do Klarysewa. Średni czas jednego wypożyczenia wynosił 24 minuty i 21 sekund.

Piaseczno

Z Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego można korzystać od początku marca tego roku. W mieście  dostępnych jest 40 jednośladów. Można je wypożyczyć w 4 miejscach. W tym roku rowery wypożyczono na nich ponad 9 600 razy, a średni czas jednej przejażdżki wyniósł 30 minut i 19 sekund. Najchętniej pokonywano trasę ze stacji PKP Piaseczno do Centrum Piaseczna. Najpopularniejszą stacją wypożyczeń był Józefosław.

Pruszków

Mieszkańcy Pruszkowa rowery w swoim mieście mogli wypożyczać już w zeszłym roku, kiedy Nextbike przeprowadził udany program pilotażowy. W tym sezonie w kwietniu w mieście uruchomiono 8 stacji, można było korzystać z 66 rowerów. W tym sezonie w Pruszkowie rowery wypożyczono ponad 15 tysięcy razy. Najchętniej na stacji Plantowa, która cieszyła się największą popularnością. Mieszkańcy najczęściej jeździli między WKD Pruszków a Plantową. Średni czas jednego wypożyczenia wynosił 30 minut i 44 sekundy.

Gmina Michałowice

W Gminie Michałowice dostępnych jest 65 rowerów, które można wypożyczać na 7 stacjach. 4 spośród nich położone są przy dworcach WKD. W tym sezonie na gminnych stacjach dokonano ponad 15 tysięcy wypożyczeń. Od października system jest kompatybilny z Veturilo, co jest dużym ułatwieniem przy codziennych dojazdach. Średni czas jednego wypożyczenia wynosił w tym roku ponad 2 godziny. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między WKD Michałowice a ul. Szkolną, a rowery najchętniej wypożyczano właśnie na stacji WKD Michałowice.

Marki

KołoMarek, czyli Marecki Rower Miejski, został uruchomiony na początku października. Liczy 5 stacji i 75 rowerów. Od samego początku system jest w pełni kompatybilny z Veturilo. Przez niecałe dwa miesiące z rowerów skorzystano 2500 razy, a średni czas jednego wypożyczenia wynosił 21 minut i 3 sekundy. Największą popularnością wśród wypożyczających rowery cieszy się stacja Wspólna. Najpopularniejszą trasą jest przejażdżka między stacjami Urząd Miasta Marki a Węzeł Marki S8.

Otwock

Od 13 sierpnia do 4 listopada z pilotażowego systemu Nextbike można było również korzystać w Otwocku. Dostępnych było 5 stacji wypożyczeń i 36 rowerów. Wypożyczono je ponad 6,5 tysiąca razy. Średni czas wypożyczenia wynosił 24 minuty i 31 sekund. Największa popularnością cieszyła się stacja Park Miejski, a najpopularniejszą trasą była przejażdżka między Parkiem Miejskim a Skwerem 7. Pułku Ułanów.