Start Veturilo coraz bliżej! Trwają przygotowania do uruchomienia piątego największego systemu rowerowego w Europie

02.02.2017

Co prawda przerwa zimowa Warszawskiego Roweru Publicznego wciąż trwa, jednak operator Veturilo, firma Nextbike Polska S.A., już od dwóch tygodni prowadzi montaż stacji, a połowa nowej floty rowerowej czeka na inaugurację sezonu w magazynie. Jak informuje Nextbike, dotychczas prace przeprowadzono w ponad stu sześćdziesięciu punktach miasta. Zgodnie z planem, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w ciągu najbliższych dni ma powstawać około ośmiu wypożyczalni na dobę.

Pracownicy operatora pracują pełną parą już od połowy stycznia. Dotychczas przeprowadzili montaż 163 stacji. Na dzisiaj (2 lutego) zaplanowano z kolei postawienie kolejnych 8 wypożyczalni. Lokalizacje stawiane są etapowo – w pierwszej kolejności powstają podstawy i terminale.

Systematycznie do Stolicy docierają też dostawy rowerów i elementów infrastruktury, niezbędnych do uruchomienia Warszawskiego Roweru Publicznego. W chronionym przez całą dobę magazynie o powierzchni blisko 4 000 metrów kwadratowych czeka już m.in. 2 000 fabrycznie nowych jednośladów, które z początkiem marca trafią do użytku.

- Uruchomienie systemu na czas to ogromne logistyczne przedsięwzięcie. Pogoda nie ułatwia prac: przy śniegu i mrozie trudniej jest przygotować teren pod montaż nowych stacji. Przygotowania idą jednak do przodu i jesteśmy zdeterminowani, by mimo zimy zdążyć z uruchomieniem Veturilo na 1 marca – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

- Do rozpoczęcia pierwszego sezonu Veturilo 2.0 w nowej, rozbudowanej formule pozostał jeszcze miesiąc. Prace montażowe i odbiór sprzętu rozpoczęliśmy odpowiednio wcześniej, ponieważ uruchomienie jednej z największych i najbardziej zaawansowanych technicznie inwestycji tego typu w Europie to olbrzymie wyzwanie. Dotychczas montaże i dostawy przebiegają zgodnie z planem – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Na mocy podpisanej w sierpniu zeszłego roku umowy, Veturilo – Warszawski Rower Publiczny powiększy się do (co najmniej) 316 stacji i 4 660 rowerów. Równocześnie rozbudowana zostanie sieć rowerów dziecięcych – do 6 lokalizacji i 60 jednośladów dla najmłodszych. Liczba tandemów wzrośnie natomiast do 45 sztuk. Z kolei już od czerwca warszawiacy, jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych użytkowników samoobsługowych systemów rowerowych na świecie, skorzystają z rowerów elektrycznych. W Stolicy będzie ich dostępnych 100 – w obrębie 10 dedykowanych lokalizacji.

- Veturilo to od lat świetnie oceniany projekt i benchmark dla podobnych wdrożeń w innych miastach – zwłaszcza w środkowej i wschodniej Europie. W sezonie 2017 wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa wchodzimy jednak na jeszcze wyższy technologicznie i funkcjonalnie poziom. Całkowicie nowa infrastruktura, nowoczesne terminale z ekranami dotykowymi i obsługą kart zbliżeniowych oraz pionierskie w Polsce, a jedno z niewielu w Europie  wprowadzenie rowerów elektrycznych, to tylko część nowości, jakie będą czekać na użytkowników – zapowiada Tomasz Wojtkiewicz. - Od momentu uruchomienia Veturilo w 2012 roku, blisko pół miliona osób skorzystało z systemu prawie 8 milionów razy – wiemy, że nie możemy ich zawieść – dodaje.