Warszawa od czterech lat z rowerami miejskimi: Jak mieszkańcy korzystają z Veturilo?

04.08.2016

(04.08.2016) Cztery lata z Veturilo to już ponad 410 tysięcy użytkowników i 7,5 milionów wypożyczeń rowerów miejskich! Kiedy rowerzyści są najaktywniejsi? Jaki procent wynajmów jest darmowy? W których dzielnicach Warszawski Rower Publiczny cieszy się największą popularnością? Tego wszystkiego dowiadujemy się z najnowszych danych, które operator systemu, firma Nextbike Polska przedstawia w czwartą rocznicę otwarcia miejskich wypożyczalni rowerowych.

Wyścig dzielnic

W ciągu ostatnich czterech lat dostęp do Warszawskiego Roweru Publicznego znacznie się zwiększył. W 2012 roku warszawiacy mogli korzystać z systemu, obejmującego 55 stacji i 1 000 rowerów. Dziś Veturilo składa się z 205 punktów i blisko 3 100 rowerów – jest dostępne w całej Warszawie.

Pod względem natężenia wypożyczeń w poszczególnych częściach miasta, najwięcej wynajmów i zwrotów ma miejsce w Śródmieściu (odpowiednio: 38% i 36%), na Mokotowie (12% i 13%), Ursynowie (9% i 8%) i Woli (8% i 8%).

- System Veturilo najlepiej sprawdza się tam, gdzie jest najwięcej celów podróży i największe korki, czyli w centrum. Tam jest atrakcyjną konkurencją dla innych środków transportu i na wielu dystansach wygrywa z samochodem – mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej Warszawy.

Najpopularniejsze stacje w dzielnicach (w nawiasach – procent wypożyczeń na stacji w stosunku do wszystkich wynajmów w danej dzielnicy):

 • Bemowo: Ratusz Bemowo (44%), Radiowa – Fontanna (29%), Pętla Os. Górczewska (27%)
 • Białołęka: Hanki Ordonówny (36%), Myśliborska – Trasa Mostu Marii Skłodowskiej-Curie (27%), Skarbka z Gór (22%)
 • Bielany: ul. Broniewskiego – ul. Perzyńskiego (15%), Metro Wawrzyszew (12%), ul. Marymoncka – Dewajtis (12%)
 • Mokotów: al. Niepodległości – Batorego (14%), pl. Unii Lubelskiej – Puławska (9%), ul. Jana III Sobieskiego – Chełmska (9%)
 • Ochota: ul. Stefana Banacha – Uniwersytet Warszawski (15%), ul. Grójecka – Bitwy Warszawskiej 1920 roku (13%), al. Jerozolimskie – Plac Zawiszy (11%)
 • Praga Płd.: ul. Wybrzeże Szczecińskie – Stadion Narodowy (13%), Rondo Wiatraczna (12%), Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy (10%)
 • Praga Płn.: Plac Wileński (25%), Rondo Starzyńskiego (13%), pl. Hallera – Dąbrowszczaków (11%)
 • Śródmieście: Arkadia (3,6%), ul. Emilii Plater – Al. Jerozolimskie (2,9%), Metro Politechnika – Rondo Jazdy Polskiej (2,7%)
 • Targówek: ul. Rembielińska – Kondratowicza (18%), ul. Kondratowicza – Urząd Dzielnicy Targówek (16%), Rondo Żaba – ul. Św. Wincentego (15%)
 • Ursus: ul. Skoroszewska – Prystora (34%), PKP Ursus Niedźwiadek (20%), OSiR Ursus (17%)
 • Ursynów: ul. Wąwozowa – al. KEN – Metro Kabaty (11%), al. Komisji Edukacji Narodowej – Metro Natolin (9%), Metro Imielin – Ratusz Ursynów (8%)
 • Wilanów: ul. Ks. Hlonda (27%), ul. Jana III Sobieskiego – Wilanowska (23%), ul. Przyczółkowa – Al. Wilanowska (19%)
 • Włochy: al. Krakowska – UD Włochy (27%), DK Włochy (24%), al. Jerozolimskie – rejon ulicy Popularnej (20%)
 • Wola: al. Jana Pawła II – al. Solidarności (11%), al. Jana Pawła II – pl. Mirowski (10%), ul. Grzybowska – Al. Jana Pawła II (9%)
 • Żoliborz: al. Jana Pawła II – Plac Grunwaldzki (21%), ul. Broniewskiego – ul. Włościańska (18%), Plac Wilsona (15%)

7 dni w tygodniu, 9 miesięcy w roku

Veturilo co roku dostępne jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jak pokazują statystyki operatora, w latach 2012-2016 wypożyczenia w podziale na dni tygodnia układają się dosyć równomiernie, ale najwięcej z nich miało miejsce w czwartki (15,4%), a w dalszej kolejności – we wtorki (14,9%) i środy (14,8%).

Miesiącami największej aktywności rowerzystów pozostają z kolei: maj (17,1%) oraz czerwiec (16,5%) i lipiec (15,9%).

Popołudniowy skok wypożyczeń

Kiedy w ciągu dnia warszawiacy najczęściej korzystają ze stacji? Poranny szczyt następuje w godzinach 7:00 – 9:00. Drugi, główny przypada po południu. Rozpoczyna się o godzinie 15:00 i trwa aż do ok. 21:00 z maksymalnym wykorzystaniem systemu w godzinach 16:00 – 18:00. Największy procent wynajmów dokonywany jest właśnie między godziną 16:00, a 16:59 – ponad 9 procent.

Lato w mieście

Każdy rowerzysta miejski doskonale to zrozumie! Wraz ze wzrostem temperatury, wydłuża się też czas naszych wypożyczeń. Najdłuższy odnotowywany jest w sierpniu (prawie 29 minut). Najkrótszy – w marcu i listopadzie (ok. 21 minut).

Na przestrzeni siedmiu dni tygodnia, co oczywiste, najdłużej jeździmy wtedy, kiedy mamy wolne, czyli w weekendy. W sobotę i niedzielę średni czas wynajmu przekracza 30 minut. W pozostałe dni czas wypożyczeń rozkłada się równomiernie między 19, a 22 minuty.

Większość wciąż za 0 zł

Dane operatora jednoznacznie pokazują, że nadal większość użytkowników korzysta z rowerów w ramach bezpłatnego czasu przejazdu. Prawie 70% wypożyczających kończy wynajem przed upłynięciem 20 minuty. Kolejne 22% zwraca rower do stacji między 21, a 60 minutą, czyli płaci symboliczną „złotówkę”.

- Podstawowym założeniem systemu było to, aby można było z niego korzystać za darmo lub za symboliczną opłatą. Dzięki temu więcej osób skłania się do skorzystania z roweru publicznego, zwłaszcza na krótkich odcinkach, jako alternatywy dla komunikacji miejskiej czy samochodu – mówi Łukasz Puchalski.

Najwięcej bezkosztowych wynajmów ma miejsce w poniedziałki – 74%. Najmniej w niedziele – 58%.

W podziale na miesiące, największy procent wynajmów bezpłatnych dokonywanych jest w listopadzie – 83%, a najmniej w sierpniu – 65%.

Ponad 100 stacji i 1 500 rowerów więcej

Na przestrzeni lat 2012-2016 Veturilo stało się jednym z największych i najpopularniejszych systemów w Europie. Co ważne, intensywność wykorzystania systemu wciąż rośnie – nigdy wcześniej nie odnotowaliśmy tylu wynajmów, ile teraz – w maju i czerwcu – mówi Michał Dąbrowski, Dyrektor ds. Rozwoju Nextbike Polska. – Planowana na przyszły rok rozbudowa to świetna wiadomość dla wszystkich rowerzystów miejskich. Dzięki temu już wkrótce Warszawa kolejny raz potwierdzi, że jest jednym z najbardziej  rowerowych miast w tej części świata – dodaje.

Od przyszłego sezonu Veturilo będzie jeszcze większe! Według założeń Zarządu Dróg Miejskich od sezonu 2017 warszawiacy skorzystają z systemu, obejmującego ponad 4,6 tysięcy rowerów (również elektrycznych, tandemowych i dla małych dzieci) oraz 316 stacji.