Wracają rowery miejskie – tylko tydzień dzieli nas od startu sezonu Veturilo!

22.02.2016

(22.02.2016) Już za tydzień rozpocznie się piąty sezon Warszawskiego Roweru Publicznego – Veturilo. W nocy z poniedziałku na wtorek (29.02/01.03) firma Nextbike Polska, uruchomi system, a mieszkańcy po trzymiesięcznej przerwie, ponownie będą mogli korzystać z sieci wypożyczalni, obejmującej 204 stacje i 3 039 rowerów. W sezonie 2015 warszawiacy sięgali po jednoślady niemal 2 miliony razy. Czy w tym roku uda się poprawić ten wynik? Równocześnie z warszawskimi wypożyczalniami, rusza Grodziski Rower Miejski oraz Konstanciński Rower Miejski.

Veturilo wraca po przerwie zimowej, która trwała ostatnie trzy miesiące. Ten czas poświęcono na konserwację systemu, naprawy rowerów oraz przygotowanie infrastruktury na kolejny, wymagający sezon. Inauguracja nastąpi zgodnie z planem na początku przyszłego tygodnia – w nocy z poniedziałku na wtorek. – Rowery na stacjach zaczną się pojawiać wcześniej, ale cały system zostanie uruchomiony jednocześnie, chwilę po północy 1 marca. Prosimy wszystkich naszych użytkowników o cierpliwość – prosi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. Ostatnie dni przed startem to najlepszy moment, by sprawdzić stan swojego konta Veturilo i dokonać niezbędnego doładowania, jeśli jest taka potrzeba. Przypominamy, że konto jest aktywne, czyli umożliwia dokonywanie wypożyczeń, gdy znajduje się na nim minimum 10 zł. Zachęcamy również nowe osoby do rejestracji w systemie – można tego dokonać pod adresem www.veturilo.waw.pl. Cały proces rejestracji trwa zaledwie kilka minut – dodaje.

W sezonie 2016 stołeczni rowerzyści będą mieli do dyspozycji 3 039 rowerów i 204 wypożyczalnie. Wśród nich m.in. nowe lokalizacje ufundowane przez sponsorów, uruchomione na ostatniej prostej sezonu 2015 – Trinity Park I oraz Warsaw Spire. Ponadto użytkownicy nadal będą mogli korzystać z 10 tandemów (dwuosobowych rowerów), które przed rokiem cieszyły się rekordową popularnością oraz z „Veturilko”, czyli pierwszej na świecie stacji rowerów publicznych dla dzieci (Al. Niepodległości – Batorego).

Sezon 2015 był rekordowy od względem popularności rowerów miejskich w Stolicy. Od początku marca do końca listopada odnotowano 1 975 083 wynajmów oraz 82 658 rejestracji nowych użytkowników. W sumie, w latach 2012-2015 Veturilo wypożyczano 6 069 514 razy, a liczba użytkowników sięgnęła 374 821. Warto podkreślić, że Warszawski Rower Publiczny jest jednym z największych i najpopularniejszych systemów tego typu w całej Europie.

Inauguracja sezonu w Grodzisku Mazowieckim oraz Konstancinie-Jeziornie

Równocześnie ze startem Warszawskiego Roweru Publicznego, nastąpi uruchomienie wypożyczalni w Grodzisku Mazowieckim i Konstancinie-Jeziornie. Podobnie jak w ubiegłym sezonie, tamtejsi rowerzyści będą mieli do dyspozycji 5 stacji i 55 jednośladów Konstancińskiego Roweru Miejskiego oraz 9 stacji i 65 jednośladów Grodziskiego Roweru Miejskiego.

Z kolei już 30 kwietnia wystartuje Łódzki Rower Publiczny. Sieć wypożyczalni w Łodzi obejmować będzie 100 stacji i 1000 rowerów. Stanie się więc drugim po Warszawie największym systemem w Polsce. Operatorem ŁRP jest Nextbike Polska, co oznacza, że użytkownicy, którzy posiadają konto Veturilo, Grodziskiego Roweru Miejskiego bądź Konstancińskiego Roweru Miejskiego, skorzystają z jednośladów w Łodzi bez dodatkowej rejestracji.

Rozwój sieci wypożyczalni nie byłby możliwy bez udziału sponsorów, którzy podjęli decyzję o dołożeniu swojej „cegiełki” do rozbudowy Veturilo. Obecnie w Warszawie funkcjonują 24 stacje uruchomione na zasadach sponsorskich: Arkadia, Atrium Promenada, Atrium Targówek, Blue City, Budynek LOT, Central Park Ursynów, Citi, EuroCentrum, Galeria Bemowo, Galeria Mokotów, Galeria Mokotów 2, IRIS ul.Cybernetyki, Miasteczko Orange, Nestle House, New City, Poleczki Business Park, Sadyba Best Mall, Spektrum Tower, Starcom MediaVest Group, The Park Warsaw, T-Mobile, Trinity Park I, Warsaw Spire oraz Wola Park.