Takiego sezonu Veturilo jeszcze nie było. W 2015 roku rowery w Warszawie wypożyczano prawie 2 miliony razy!

07.12.2015

(07.12.2015) Warszawski Rower Publiczny umacnia swoją pozycję na mapie najpopularniejszych sieci wypożyczalni w Europie. W zakończonym przed tygodniem sezonie rowerzystom po raz kolejny udało się poprawić rekord wynajmów – od marca do listopada sięgali po Veturilo prawie 2 miliony razy! Równocześnie grono osób zarejestrowanych w systemie powiększyło się jeszcze o prawie 30%, co oznacza, że do systemu zarejestrowało się ponad 82 tysiące nowych użytkowników. Od początku funkcjonowania rowerów publicznych w Stolicy (2012-2015), 375 tysięcy osób dokonano już ponad 6 milionów podróży.

Rekord popularności Veturilo

Tegoroczny sezon rowerów miejskich Veturilo rozpoczął się zgodnie z planem – na początku marca. W związku z zakończeniem umowy na obsługę systemu Bemowo Bike, na terenie Warszawy w momencie inauguracji dostępnych było niecałe 200 stacji i prawie 3000 rowerów.

Aż do końca listopada, kiedy tradycyjnie zakończył się sezon Veturilo, warszawiacy kolejny raz wygenerowali rekordowe natężenie, jeśli chodzi o popularność proekologicznego i prozdrowotnego transportu publicznego, jakim są rowery publiczne. Imponuje zwłaszcza ponowny wzrost najważniejszych wartości, świadczących o popularności systemu, czyli liczby wypożyczeń i użytkowników:

  • Liczba wypożyczeń: 1 975 083 (w sezonie 2014 – 1 904 140) – wzrost o 3,7 procent
  • Liczba rejestracji nowych użytkowników: 82 658 – 28,2 procent więcej rowerzystów
  • Dzienny rekord wypożyczeń: 15 955, 11 kwietnia (w sezonie 2014 – 14 142, 25 kwietnia) – więcej o 12,8 procent
  • Liczba wypożyczeń najaktywniejszego użytkownika: 1 101 – statystycznie 4,4 wynajmów dziennie

Jak pokazują dane operatora, firmy Nextbike Polska, na przestrzeni 9 miesięcy statystycznie co 10 sekund w Stolicy odnotowywano wypożyczenie roweru miejskiego, a co 4 minuty – rejestrację nowego użytkownika. Średni czas pojedynczego wypożyczenia wynosił 26 minut i 40 sekund. Rekordzista dokonał w tym sezonie 1 101 wynajmów. To oznacza, że statystycznie korzystał w tym sezonie z rowerów codziennie, ponad 4 razy każdego dnia.

Rosnąca popularność i masowa skala korzystania z Veturilo – Warszawskiego Roweru Publicznego nie uszła uwadze stołecznych firm i przedsiębiorców, którzy w tym sezonie chętnie „dokładali swoją cegiełkę” do rozbudowy sieci wypożyczalni. Tylko w tym sezonie, dzięki wsparciu biznesu, powstało 11 stacji uruchomionych na zasadach sponsorskich: Sadyba Best Mall, Spektrum Tower, Citi, Poleczki Business Park, MediaVest Group, Nestle House, New City, The Park Warsaw, druga stacja przy Galerii Mokotów, Trinity Park I oraz Warsaw Spire. Równolegle do systemu włączono 120 rowerów.

Dzięki temu pod koniec sezonu Veturilo obejmowało już 204 lokalizacje i 3 039 jednośladów.

W sumie w Stolicy funkcjonują 24 stacje, których uruchomienie było możliwe, dzięki współpracy Nextbike Polska z lokalnymi partnerami.

Sezon pod znakiem rowerowych nowości

Tegoroczny sezon przyniósł warszawskim użytkownikom wiele miłych niespodzianek. Na początku lipca Nextbike Polska udostępnił rowerzystom 10 tandemów (dwuosobowych rowerów), które wypożyczać można na analogicznych zasadach, jak standardowe jednoślady Veturilo. Stolica stała się w ten sposób jednym z pierwszych miast na świecie, gdzie mieszkańcy w obrębie samoobsługowego systemu mogą korzystać z tandemów. Ta nowość szybko zyskała uznanie w oczach użytkowników – wystarczyło 30 dni, by liczba wynajmów tych dziesięciu rowerów przekroczyła 2 tysiące. Co istotne, tandemy oprócz funkcji rekreacyjnej, pełnią również rolę integracyjną. – Dwuosobowe rowery okazały się „strzałem w dziesiątkę”, jeśli chodzi o pomysł na wycieczkę czy nietypową randkę, ale pozwalają również osobom niepełnosprawnym czy niedowidzącym na aktywizację społeczną i aktywność ruchową, m.in. poprzez wspólne podróże z przewodnikiem lub opiekunem po Warszawie – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Dwuosobowe rowery nie zamykają listy nowości wprowadzonych do systemu Veturilo. W połowie sierpnia  w Warszawie powstała pierwsza na świecie stacja rowerów publicznych dla dzieci. Dziesięć jednośladów „Veturilko” dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat udostępniono na specjalnej stacji „Al. Niepodległości – Batorego”. - Zapraszamy wszystkich do planowania wielopokoleniowych wycieczek na „małych” i „dużych” rowerach Veturilo. Nasza wypożyczalnia małych rowerków daje szansę, aby po raz pierwszy spróbować z dzieckiem przygody rowerowej. To również świetny pomysł na aktywny wypoczynek dla całej rodziny! – zachęcał w dniu inauguracji prezes Nextbike’a.

Od 1 sierpnia 2012 roku, do dnia dzisiejszego, Veturilo wynajmowano w sumie 6 069 514 razy, a w systemie zarejestrowało się 374 821 osób – Warszawski Rower Publiczny jest więc nie tylko jednym z siedmiu największych, ale również jednym z najpopularniejszych systemów wypożyczalni w Europie.

Rowery miejskie w Konstancinie-Jeziornie

Konstancin-Jeziorna jest jednym z najmniejszych miast w Europie, jakie zdecydowały się na uruchomienie własnej sieci wypożyczalni. Miejscowy system zainaugurowano 13 czerwca ubiegłego roku – od tamtego czasu użytkownicy mają do dyspozycji 5 stacji i 55 rowerów w pełni kompatybilnych z warszawskim Veturilo.

Na przestrzeni całego bieżącego sezonu, Nextbike Polska odnotował 9 146 wynajmów w obrębie Konstancińskiego Roweru Miejskiego. Warto jednak pamiętać, że konstanciński system rowerowy jest kompatybilny z warszawskim i użytkownicy KRM mogą bez żadnych przeszkód ani dodatkowych rejestracji korzystać z całej stołecznej floty rowerowej.

W sumie w latach 2014-2015 z KRM skorzystano już 15 902 razy, a liczba rowerzystów sięgnęła 739.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń Veturilo w sezonie 2015:

Al. Niepodległości – Batorego – 2,08%

Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 1,54%

Arkadia – 1,30%

Pl. Unii Lubelskiej – Puławska – 1,19%

Metro Politechnika-Rondo Jazdy Polskiej – 1,18%

Najpopularniejsze stacje zwrotów Veturilo w sezonie 2015:

Al. Niepodległości – Batorego – 2,07%

Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 1,49%

Jana III Sobieskiego – Chełmska – 1,42%

Arkadia – 1,33%

Pl. Unii Lubelskiej – Puławska – 1,20%

Najpopularniejsze trasy Veturilo w sezonie 2015:

Al. Niepodległości – Batorego – ul. Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski

Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski – Al. Niepodległości – Batorego

Marymoncka- Dewajtis – UKSW II