Bezpieczne wakacje z Veturilo i City Security

09.07.2015

(09.07.2015) Początek wakacji, jak co roku, wyznacza szczyt sezonu rowerów miejskich. Veturilo latem to fantastyczne „antidotum” na utrudnienia transportowe i zapowiadane remonty, a także najprzyjemniejszy sposób przemieszczania się po Warszawie w słoneczne dni. Miesiące letnie to równocześnie czas największych wyzwań, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa systemu i sprzętu. W okresie zwiększonego natężenia wynajmów, operator systemu, firma Nextbike Polska, przypomina o prowadzonej współpracy z City Security, wiodącą firmą sektora ochrony w Polsce i zachęca rowerzystów, by w razie zaobserwowanych nieprawidłowości czy aktów wandalizmu, korzystali ze specjalnego telefonu alarmowego – tel. 22 628 60 70.

Szczyt sezonu rowerów miejskich

Mieszkańcy Warszawy mają w tym sezonie do dyspozycji prawie 200 punktów wypożyczeń i 3 000 jednośladów. Tego lata rowery miejskie okazują się szczególnie użyteczną alternatywą dla tradycyjnego transportu miejskiego, choćby z uwagi na prowadzone prace remontowe czy wyłączenie Mostu Łazienkowskiego. Popularność Veturilo znajduje odbicie w statystykach operatora. Tylko w tym sezonie (od 1 marca) warszawiacy dokonali już 1 085 089 wynajmów, a w systemie zarejestrowało się 53 879 nowych rowerzystów. W sumie, odkąd Veturilo pojawiło się w Warszawie (2012 rok), po rowery sięgano już 5 179 520 razy. Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi natomiast 346 796.

Veturilo „pod ochroną”

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa, od połowy ubiegłego roku Nextbike Polska nawiązał współpracę z firmą sektora ochrony, City Security. W ramach tej kooperacji, stacje rowerowe wyposażane są w kamery monitoringu, które pozwalają na uzyskanie natychmiastowej informacji o występowaniu niepożądanych zdarzeń, takich jak dewastacje lub kradzieże. Po błyskawicznej analizie sytuacji, w razie zaistnienia niepokojącego zdarzenia, operator monitoringu wizyjnego, znajdujący się w centrali firmy, zawiadamia najbliższy patrol interwencyjny. - Zwykle w ciągu kilku minut zjawiamy się na miejscu, którego dotyczy zgłoszenie. Bywa, że ścigamy sprawcę dewastacji lub kradzieży – tłumaczy Łukasz Karczewski z zarządu City Security.

W ochronę miejskich rowerów w Warszawie zaangażowanych jest kilkudziesięciu pracowników. Oprócz podjazdów kontrolnych pod stacje rowerowe czy, jeśli zajdzie taka potrzeba, interwencji, prowadzą oni także rutynowe kontrole . - Mamy prawo sprawdzenia numeru ramy, co pozwala na natychmiastowe upewnienie się czy dany rower bądź jego element nie był kradziony – dodaje.  W taki właśnie sposób, podczas patrolu rok temu, pracownicy City Security odzyskali skradziony rower. Prowadziła go młoda kobieta w okolicach ulicy Rzymowskiego na warszawskim Służewcu. Pracownicy niezwłocznie przekazali sprawę policji. - Tak właśnie dzieje się z zatrzymanymi na gorącym uczynku sprawcami. O dalszych działaniach wobec takich osób decyduje już policja – mówi Łukasz Karczewski. Kodeks karny za dewastację lub kradzież roweru przewiduje od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli Veturilo zostało przez złodzieja wyrwane ze stacji, kwalifikuje się to jako kradzież z włamaniem, co grozi karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Telefon alarmowy

Od samego początku współpracy Nextbike z City Security w Warszawie, uruchomiono specjalny numer alarmowy: 22 628 60 70. Mieszkańcy Stolicy mogą tam zgłaszać nieprawidłowości i przypadki dewastacji lub kradzieży rowerów, należących do systemu. - Zachęcamy do zgłaszania swoich uwag. Do każdej z nich podchodzimy z pełną powaga i – jeśli okaże się, ze rowery rzeczywiście są zagrożone
– natychmiast podejmujemy stosowną interwencję –
mówi Beniamin Krasicki, prezes City Security.

W obecnym sezonie pracownicy City Security udaremnili już kilkadziesiąt prób większych i mniejszych dewastacji rowerów obsługiwanych przez Nextbike. W 2014 dzięki działaniom pracowników City Security liczba dewastacji i kradzieży zmalała o 43 procent.

Operator Veturilo prowadzi ścisłą współpracę z Policją i Strażą Miejską – w poprzednim sezonie zgłoszono tym służbom ponad 200 zdarzeń. Nextbike Polska organizował również specjalne szkolenia dla funkcjonariuszy, przygotowywał materiały informacyjne, a od jakiegoś czasu testuje monitoring lokalizacji rowerów za pomocą GPS.