Warszawa w rowerowej Lidze Mistrzów! 4 miliony wypożyczeń, 290 tysięcy użytkowników, 202 stacje.

28.10.2014

Przybywa stacji Veturilo, wzrasta również liczba wypożyczeń. Miejskie rowery, od czasu inauguracji systemu w 2012 r. były wypożyczane ponad 4 miliony razy! Tylko w tym sezonie liczba wypożyczeń przekroczyła już 1,8 miliona. A Veturilo w ciągu zaledwie trzech sezonów stało się siódmym systemem rowerów publicznych w Europie.

W Veturilo i Bemowo Bike, od momentu ich startu w 2012 roku zarejestrowało się już  290 665 mieszkańców. Rekordowe, 4-milionowe wypożyczenie odnotowano we wtorek, 28 października 2014 r., przed godziną 10.00 na stacji „ul. Raszyńska – Pomnik Lotnika”. Trwało 15 minut – w tym czasie użytkownik dojechał do lokalizacji „Trasa Armii Ludowej, rejon Placu na Rozdrożu”.

Cieszę się, że Veturilo bije kolejne rekordy, a coraz więcej mieszkanek i mieszkańców Warszawy wybiera rower w codziennych dojazdach do pracy, szkoły i na uczelnie. To dlatego stale powiększamy system rowerów miejskich i inwestujemy w infrastrukturę, łącząc drogi rowerowe w jedną spójną sieć. Mamy już ponad 400 km dróg rowerowych, a w ciągu pięciu najbliższych lat dzięki środkom z Unii Europejskiej wybudujemy ponad 100 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Warszawska sieć wypożyczalni to największa w Polsce i jedna z największych tego typu inwestycji w Europie. Tylko w tym sezonie przybyło 29 nowych stacji. W momencie inauguracji w kwietniu (Bemowo) i sierpniu (Veturilo) 2012 roku działało 65 stacji – w ciągu zaledwie dwóch lat liczba miejsc, w których warszawiacy mogą sięgać po jednoślady wzrosła do 202. Są wśród nich zarówno stacje miejskie, jak i wypożyczalnie ufundowane w tym roku przez sponsorów, m.in. EuroCentrum, T-Mobile, Wola Park, Atrium Promenada i Atrium Targówek. Rozbudowana została również flota rowerów, która na początku liczyła 1 100, a obecnie ponad 2 950 jednośladów!

- Trzeci sezon funkcjonowania rowerów miejskich w Stolicy to nie tylko powód do dumy dla Miasta, jego mieszkańców i naszej firmy, jako operatora systemów, ale dla całego środowiska rowerowego w Polsce. Warszawskie wypożyczalnie stały się wzorem dla podobnych realizacji powstających w naszym kraju, a także za granicą – w Moskwie czy Budapeszcie. W związku z tym, jakim wzięciem cieszą się rowery i w jakim tempie rozwija się system – dziś Warszawę można wymieniać jednym tchem obok Paryża czy Londynu – mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Nextbike Polska. – Pod względem wielkości i funkcjonalności systemu, jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce. Cztery miliony wypożyczeń, których dokonali warszawiacy to najlepszy dowód na to, że rowery miejskie są dziś nieodzownym elementem krajobrazu stolicy i stylu życia jej mieszkańców – dodaje.

Tylko w sezonie 2014 rowery były wypożyczane ponad 1,8 milion razy, znacząco o prawie 90 tysięcy wzrosła również liczba zarejestrowanych użytkowników.  Średni czas przejazdu Veturilo to ok. 25 minut. W tym czasie rowerzyści pokonują dystans ok. 1,7 km. Najaktywniejszy użytkownik rowerów miejskich w Warszawie wypożyczał rower już 1 134 razy!

Najpopularniejsze stacje Veturilo w ciągu ostatnich miesięcy:

  • Al. Niepodległości – Batorego – 2,4 proc. wszystkich wypożyczeń i zwrotów
  • Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 1,7 proc.
  • Arkadia – 1,6 proc.

Najpopularniejsze stacje Bemowo Bike w ciągu ostatnich miesięcy:

  • Ratusz Bemowo – 17 proc.
  • Fort Bema – 9 proc.

Najpopularniejsze trasy w ciągu ostatnich miesięcy:

  • ul. Marymoncka- Dewajtis do UKSW II
  • UKSW II do ul. Marymoncka-Dewajtis
  • Al. Niepodległości – Batorego do ul. Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski
  • ul. Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski do Al. Niepodległości – Batorego
  • ul. Wąwozowa- Al. KEN- Metro Kabaty do ul. Stryjeńskich – Wąwozowa