Rowerolucja – Milion wypożyczeń roweru miejskiego

17.05.2013

Nasz system w niedzielę 12 maja zarejestrował milionowe wypożyczenie i 150.000 Użytkownika. Rekordowe wypożyczenie miało miejsce we Wrocławiu, a półmilionowe w Warszawie, gdzie padł również dotychczasowy rekord wypożyczeń jednego dnia – 12.123 i skąd pochodzi 150.000 Rowerzystka. Dzięki Wam ograniczyliśmy emisję 617 ton CO2 do atmosfery. Wszystkim Użytkownikom rowerów Nextbike DZIEKUJEMY za tak liczne korzystanie z naszych usług i troskę o środowisko.

Według statystyk, w ładną pogodę rowery są wypożyczane średnio 8.000 razy dziennie w Warszawie, 900 we Wrocławiu, 150 w Poznaniu i 200 w Opolu. Biorąc pod uwagę skalę zainteresowania i pozytywne nastawienie do roweru jako ekologicznego, taniego i korzystnego dla zdrowia środka komunikacji miejskiej można powiedzieć, że Polacy pokochali rower i chcą z niego korzystać codziennie, nawet kosztem zmiany przyzwyczajeń. To nie tylko moda, ale rzeczywisty przejaw zmiany postaw wobec ekologii i własnej aktywności fizycznej.

Inwestycje w stacje rowerowe pozwalają odciążyć ulice z korków, a całe miasta z zanieczyszczeń i hałasu. Miasta i firmy, które dokładają swoją cegiełkę do rozwoju systemów kreują swój wizerunek jako nowoczesne i społecznie zaangażowane przedsiębiorstwa, które w szczególny sposób dbają o jakość życia swoich pracowników i mieszkańców. Nawet 30 minut ruchu dziennie zmniejsza do 40% ryzyko występowania ciężkich chorób (otyłość, podwyższone ciśnienie krwi lub zwężenie naczyń krwionośnych). Badania pokazują też, że pracownicy korzystający z roweru chorują rzadziej od osób nieaktywnych, co pozwala zaoszczędzić pracodawcy nawet 280 euro rocznie na każdym pracowniku. Zwiększenie miejsc parkingowych w centrach miast czy parkingach biurowych ma również ważny wymiar ekonomiczny. Koszt jednej stacji rowerowej na 10 jednośladów jest znacząco niższy niż jedno miejsce parkingowe w garażu podziemnym.

Pierwszym miastem, które zafundowało swoim mieszkańcom miejskie wypożyczalnie rowerowe Nextbike był Wrocław. System się sprawdził i Wrocławki Rower Miejski funkcjonuje tu drugi sezon, obsługując 33 stacje z liczbą ok. 200 rowerów.1 sierpnia 2012 wystartował największy projekt Nextbike w Polsce – Warszawski Rower Publiczny Veturilo. Choć dysponuje obecnie ok. 2200 rowerami i 128 stacjami, a w maju przybędzie kolejne 32 miejskich stacje i 361 rowerów oraz 6 stacji sponsorskich przy Centrach Handlowych z 72 rowerami, to wciąż pojawiają się zgłoszenia i zapotrzebowanie na nowe lokalizacje.
W Poznaniu 7 stacji i 80 rowerów funkcjonuje w ścisłym centrum. Opole stworzyło układ pierścieniowy z 11 stacjami i 114 rowerami. Po sukcesie jaki odniósł rower miejski magistrat opolski podjął decyzję o powstaniu kolejnych 3 stacji z 35 rowerami. Łączne wykorzystanie rowerów poza stolicą na dzień dzisiejszy wynosi 44%. Wszystkie wypożyczalnie działają w ramach międzynarodowego systemu Nextbike, a to oznacza, że ich użytkownicy mogą wypożyczać jednoślady w wybranym mieście w Polsce i zagranicą. Wystarczy jednorazowa rejestracja i Użytkownik ma dostęp do 16.000 rowerów na świecie.