Zakręciliśmy Warszawą

11.05.2013

System Veturilo coraz szybciej zdobywa Warszawę. Bardzo dynamicznie rośnie liczba jego użytkowników. Bardzo szybko zwiększa się także liczba wypożyczeń. Upłynął już miesiąc od jego uruchomienia więc przyszedł czas na pierwsze podsumowanie.

W systemie rejestruje się coraz więcej osób. Od 8 kwietnia br. do 8 maja przybyło ok. 30 tys. nowych użytkowników Veturilo. Łącznie do 8 maja br. w systemie zarejestrowało się ok. 78 tys. osób. Razem z ok. 11 tys. użytkowników systemu Bemowo Bike osób korzystających z miejskich rowerów jest już prawie 90 tys.
Warto przypomnieć, że ubiegły sezon zamknęliśmy liczbą ok. 47,5 tys. użytkowników Veturilo i 9170 Bemowo Bike (najaktywniejszy użytkownik wypożyczał rower ponad 500 razy!).
Co ciekawe, w systemie rejestruje się coraz więcej cudzoziemców. Tylko w kwietniu zarejestrowało się ich prawie 430. Najwięcej Niemców – 67. Dużo było też Rosjan – 63. Wśród obcokrajowców zarejestrowani są też Anglicy, Węgrzy, Hiszpanie, Francuzi, Australijczycy.

Wypożyczenia
Liczba wypożyczeń również rośnie bardzo szybko. I – co koniecznie trzeba podkreślić – mówimy tu o wypożyczeniach skutecznych, przy których użytkownicy nie mieli żadnych problemów.
W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania systemu rowery były wypożyczane już ponad 200 tys. razy! W kwietniu wypożyczeń było ok. 123 tys., czyli przez 20 dni kwietnia było ich więcej, niż przez cały ubiegłoroczny sierpień, który był – pod względem liczby wypożyczeń – najlepszym miesiącem 2012 roku. Od początku maja rowery były wypożyczane ok. 80 tys. razy, czyli więcej, niż w październiku i listopadzie ubiegłego roku łącznie.
Tylko przez ostatnie dwa dni (8 i 9 maja) użytkownicy Veturilo wypożyczyli rowery ok. 25 tys. razy, czyli więcej niż przez cały listopad w 2012 roku.
Każdy rower był wypożyczany w maju w tych dniach średnio 6 razy. W ścisłym centrum zaś aż 9-10 razy.
Stacje
A jakie stacje cieszyły się największym zainteresowaniem „veturilomaniaków”? Prym wiedzie stacja Krakowskie Przedmieście – Traugutta. Rowery były w niej wypożyczane ponad 6,3 tys. razy! Niewiele mniej wypożyczeń było na stacji Plac Politechniki – Nowowiejska – ponad 5,5 tys. razy. Do Arkadii na rowerach przyjechało prawie 5,3 tys. osób. A swoją drogą ciekawe co na to inne warszawskie galerie handlowe? Bardzo popularne były też stacje: Banacha – Uniwersytet Warszawski, Metro Politechnika – Rondo Jazdy Polskiej, Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy, Jana Pawła II – Stawki, Metro Imielin – Ratusz Ursynów, al. Jerozolimskie – rejon Rotundy (najpopularniejsza stacja ubiegłego roku) i plac Unii Lubelskiej – Puławska.
Rozwój systemu
Niebawem liczba stacji w Warszawie zwiększy się. 12 maja uruchomione zostaną dwie stacje w ramach projektu „Pedałuj i Płyń”. Pierwsza powstanie przy Porcie Czerniakowskim, a druga przy KS Spójnia. Rozpoczął się również montaż 13 kolejnych stacji, w ramach porozumień podpisanych z Żoliborzem, Białołęką i Targówkiem.
W pierwszym miesiącu funkcjonowania Veturilo było też trochę problemów z systemem. Ale z dnia na dzień jest ich mniej. Głównie dzięki uwagom od użytkowników. Dzięki nim działanie systemu jest na bieżąco usprawniane.